Spływy Dunajcem, Spływ Tratwą, Pontonem czy Kajakiem?

spływ dunajcem pieniny

Spływy Dunajcem


Spływy Dunajcem, Spływ Tratwą, Pontonem czy Spływ Kajakiem?

Te i inne odpowiedzi na temat spływów Dunajcem znajdziesz w poniższym artykule.

spływy dunajcem tratwą
Tratwa Flisacka i Ponton na Przełomie Dunajca

Spływy Dunajcem Tratwami – 200 lat tradycji

Spływy Dunajcem to już ponad dwustuletnia tradycja, która przyciąga turystów z całego świata. Pierwsze spływy tratwami zapoczątkowali flisacy, chłopi którzy zajmowali się flisem czyli rzecznym transportem w tym przypadku spławiano ścięte drzewa rzeką Dunajec. Spław drzewa przyczynił się do rozwoju największej atrakcji Pienin, pierwsze spływ turystyczne miały miejsce w 1831 roku a za prekursora uważa się Józef Szalay, człowiek ten uznawany był również za twórcę uzdrowiska Szczawnica. Sam Józef Szalay brał udział w spływach przełomem Dunajca i był ich komandorem. Spływy Dunajcem organizowano ze Sromowiec Niżnych oraz Czerwonego Klasztoru. Kompleksowa atrakcja turystyczna polegała na wyjeździe furmankami, wyjściu na szczyt Trzy Korony, zejściem Wywozem Szopczańskim do Sromowiec Niżnych i spływie ze Sromowiec Niżnych do Szczawnicy . Na łodziach mocowano armaty z których raz po raz oddawano wystrzały co odbijało się dużym echem w Przełomie Dunajca. Później  w 1934 roku aby uniknąć konfliktu i sporów flisaków o turystów przebywających do uzdrowiska Szczawnica powstało Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec, które przyczyniło się do lepszej organizacji spływów dla turystów. Stowarzyszenie to istniej po dzień dzisiejszy. Przez pewien czas atrakcja była organizowana z pod Zielonych Skałek pomiędzy zamkami w Niedzicy i Czorsztynie. W 1976 roku w związku z budową zapory Czorsztyńskiej trasę skrócono o około 6,5 km. Można było wybrać dwie trasy do Szczawnicy 18 km oraz do Krościenka nad Dunajcem 22 km.

Tratwy Flisackie

Pierwsze łodzie  flisackie nazywano dłubankami. Były to łodzie drążone z pnia topoli które następnie były łączone w dwie, trzy i bardziej stabilne czwórki. Dziś łodzie flisackie zbudowane są z desek świerkowych z pięciu elementów połączonych ze sobą linami. Tratwa flisacka po każdym spływie zostaje rozmontowana w celu łatwiejszego załadunku na samochody ciężarowe. Po dojeździe na miejsce startu elementy te są ponownie montowane. Cały proces w brew pozorom jest dość szybki. Łódź flisacka ma 6m długości 1,8 m szerokości z przodu i 2.2 m szerokości z tyłu. Wysokość burty wynosi około 40cm. Na tratwie flisackiej znajdują się trzy rzędy ławek na które łącznie siada 12 osób oraz dwóch flisaków. Przód łodzi flisackiej pokrywają świerkowe gałązki które oprócz walorów upiększających pełnią rolę falochronu, dzięki czemu fale nie wdzierają się na łódź flisacką. Sterowanie łodzią flisacką odbywa się za pomocą świerkowych długich na 3m tyczek tak zwanych ”sprysek’’Każda tratwa flisacka ma swój nr. Ilość dzisiejszych tratwa pozwala na spływ nawet do 5 tyś. turystów w ciągu jednego dnia co daje wyobrażenie jak duża jest to atrakcja.

Flisak

Flisakiem może zostać pełnoletnia osoba mieszkająca w jednej z pięciu Pienińskich miejscowości: Szczawnicy, Krościenka nad Dunajcem, Czorsztynie, Sromowcach Niżnych, Sromowcach Wyżnych. Aby zostać flisakiem trzeba najpierw pod okiem mistrza flisackiego odbyć trzy lenią praktykę. Później każdego flisaka czeka egzamin. Po zdanym egzaminie i po kolejnych trzech latach praktyki flisak może strać się o tytuł mistrza flisackiego pod warunkiem zdania kolejnego egzaminu. Po kolejnych 2 latach mistrz flisak może zacząć szkolić innych.

Spływ Dunajcem Tratwami a bezpieczeństwo?

Spływ tratwami Dunajcem należą do zupełnie bezpiecznych. Potwierdzeniem tego jest fakt że na spływie Dunajcem tratwami nie było żadnego wypadku śmiertelnego od 1960r gdzie miał miejsce tego typu wypadek. Budowa łodzi flisackiej (z 5 elementów) powoduje że nawet w przypadku przedziurawienia 1 lub 2 elementów łódź nadal może płynąć i nie tonie. Dodatkowo 5 niezależnych elementów pomiędzy którymi płynie woda wpływa na bardzo dużą stabilność łodzi. Długoletnie praktyki flisaków również mają wpływ na bezpieczeństwo uczestników.

Inne formy Spływu Dunajcem

spływ dunajcem pieniny
Przełom Dunajca Widok na Trzy Korony 982 m

 

Spływy Dunajcem organizowane są w różnych formach. Najbardziej znaną formą spływu rzeką Dunajec jest spływ drewnianymi łodziami flisackimi. Dziś jednak coraz bardziej popularne stają się spływ kajakowe oraz pontonowe, które dają mnóstwo wrażeń i możliwość aktywnego wypoczynku pośród gór Pienin. Podobnie jak spływ flisacki ,spływy kajakowe czy pontonowe organizowane są na trasie Przełomu Dunajca. Jest to najciekawszy i najładniejszy odcinek rzeki Dunajec.

Spływ Dunajcem Pontonem czyli Rafting?

Spływ Pontonowy Dunajcem podobnie jak spływ łodzią flisacką należy do zupełnie bezpiecznych. Dodatkowym atutem spływu na pontonach jest to że każdy uczestnik wyposażony jest w kamizelkę asekuracyjną oraz kask. Pontony przeważnie są 6 lub 8 osobowe. Pontonem steruje instruktor, który wydaje komendy wiosłowania tak aby ponton płynął w zamierzonym kierunku.

Spływ Dunajcem na pontonie a kondycja fizyczna?

Spływ pontonowy Dunajcem nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań czy sprawności fizycznej. Ponton nie jest napędzany siłą mięśni tylko rzeką która go napędza. Oczywiście na niektórych odcinkach trzeba powiosłować mocniej aby nie zostać wyrzuconym na brzeg lub skały.

Bezpieczeństwo na spływach Dunajcem

bezpieczeństwo rafting
Ponton do spływów po górskich rzekach

 

Pontony używane do raftingu to atestowany sprzęt któremu nie straszne są ostre skały. Materiał jest bardzo wytrzymały o przebicie czy przetarcie. Każdy ponton składa się 7 komór powietrznych i nawet jeśli jedna lub 2 komory zostałyby przebite to ponton spokojnie może dopłynąć do brzegu. Uczestnicy trzymają nogi w specjalnych paskach dzięki temu nawet przy sporym wychyleniu się poza burtę pontonu nie grozi to wypadnięciem.

Spływ Dunajcem na pontonie i dzieci?

rafting szczawnica
Spływ Pontonowy z Dziećmi

W spływie pontonem mogą brać udział nawet dzieci w wieku 2-3 lat. Każde dziecko wyposażone jest w dziecięcą kamizelkę ratunkową oraz kask. Należy zgłosić udział dziecka w spływie przy dokonywaniu rezerwacji.

Spływy Dunajcem na kajakach

Spływ Dunajcem na kajakach to opcja dla osób które lubią same brać sprawy w własne ręce. Osoby początkujące lub zupełnie bez doświadczenia mogą spływać na kajakach pneumatycznych które są wolniejsze ale za to bardzo stabilne i praktycznie nie ulegają wywrotką. Kajaki pneumatyczne zbudowane są z tego samego wytrzymałego materiału co pontony. Osoby które mają doświadczenie w kajakarstwie mogą zdecydować się na kajak polietylenowy.

spływ dunajcem kajakiem
Spływ Kajakowy Dunajcem

Spływy Dunajcem na kajakach z dziećmi?

Sugerujemy aby minimalny wiek dziecka wynosił 12 lat.  Młodsze dzieci mogą brać udział w spływie na kajakach ale tylko i wyłącznie pod opieką instruktora który posiada duże doświadczenie i zadba o bezpieczeństwo dziecka.

Dostępne trasy spływu Dunajcem na kajaku?

spływy dunajcem pieniny
Przełom Dunajca Widok na Sokolice 747m

Niedzica – Szczawnica 20km
Szczawnica – Wietrznice 20km
Wietrznice – Stary Sącz około 24km