Gdzie na Kajaki? Spływy Kajakowe Małopolska

Gdzie na Kajaki? spływy kajakowe małopolska

Gdzie na kajaki ? To częste pytanie które pojawia się u osób które chciałby wybrać się na spływ kajakowy.. Duży wybór tras kajakowych w Polsce sprawia że często mamy problem z wyborem odpowiedniej trasy na spływ kajakowy. Poniżej znajdziesz najciekawsze odcinki na spływ kajakowy w Małopolsce oraz opis tras spływu Dunajcem.

Jaka różnica jest pomiędzy rzeką nizinną a rzeką górską typu Dunajec? Podstawowa różnica polega na tym że rzeka górska płynie szybciej niż rzeka nizinna, ma mocniejszy nurt, występują na niej fale oraz bystrza czyli miejsca gdzie rzeka ma większy spadek i płynie szybciej. To wszystko sprawia że spływ należą do niezapomnianych przeżyć.

Gdzie na kajaki jak nie na Dunajec?

Rzeka Dunajec to najpiękniejsza rzeka małopolski która w górnym odcinku jest rzeką górską. Dunajec to rzeka która płynie w południowej części Polski. Dunajec powstaje z połączenia  Białego i Czarnego Dunajca. Liczy 247 km długości z czego 17 km przepływa przez teren Pienińskiego Parku Narodowego zwanego przełomem Dunajca. Spływ można rozpocząć w Nowym Targu do Niedzicy. To 17 km odcinek o skali trudności WW 1 (łatwy) Później czeka nas około 10 km płynięcia przez jezioro Czorsztyńskie i tu trzeba niestety zakończyć spływ ponieważ za jeziorem znajduje się zbiornik wyrównawczy ( Jezioro Sromowieckie )  po którym płynąć nie można. Obnoszenie tego miejsca to ponad 2.5km mozolnego spaceru :/ dlatego odcinek ten najlepiej sobie odpuścić chyba że mamy kogoś kto przewiezie nam kajaki przez ten odcinek.

Trasa 1 Spływ z Niedzicy do Szczawnicy

gdzie na kajaki
Niedzica miejsce rozpoczęcia spływu

Długość trasy: 20 km, czas spływu: od 2,5 godzin do 4 godzin

To bardzo widokowa trasa biegnąca wzdłuż granicy ze Słowacją. Płynięcie należy rozpocząć tuż spod tamy zbiornika wyrównawczego Jeziora Sromowieckiego w Niedzicy (Camping polana Sosny)

Pierwsze kilka kilometrów rzeka płynie wolno, koryto jest szerokie i łatwe w przepłynięciu. Po około 4km dopływamy do miejscowości Kąty skąd startują łodzie flisackie. Łodzie flisackie nie mają możliwości wykonania szybkiego skrętu więc musimy uważać na nie i trzymać dużą odległość od łodzi i jest to sprawa priorytetowa. Sama trasa nie jest wymagająca. Należy zawsze płynąć po głównym nurcie a na bystrzach gdzie woda płynie szybciej wiosłować i trzymać dziób kajaka w dół, nigdy nie ostawiamy się bokiem do fali. Odcinek jest bardzo widokowy od Sromowiec Niżnych do Szczawnicy przepływamy przez przełom Dunajca. Mijamy takie szczyty Pienin jak Trzy Korony oraz Sokolica.

Sprawdź to: pakiety spływu kajakowego na Dunajcu

Trasa 2 Szczawnica – Tor Kajakowy Wietrznice koło Łącka

Śluza na przed torem kajakowym Wietrznice

Długość trasy : 20 km czas spływu: około 3 godzin

Trasa spływu ze Szczawnicy do Krościenka nie jest może tak zapierająca w piersiach pod względem widokowym jak przełom Dunajca ale pod względem doznań i ilości miejsc gdzie serce zacznie nam bić szybciej odcinek ten uważam za ciekawszy. Już po kilku kilometrach w Krościenku nad Dunajcem czeka nas pierwsze bystrze ( tor kajakowy – poznamy go po zawieszonych bramkach) . Tu jeśli ktoś ma mniej doświadczenia lub płynie na kajaku otwartym bez kokpitu z niskimi burtami może wywrócić kajak. Miejsce to można przepłynąć z boku prawą stroną rzeki. Po kolejnych około 200m  mamy kolejne bystrze które należy pokonać środkiem. Pozostałe kilka kilometrów rzeka przepływa przy stromych zboczach Beskidu Sądeckiego, przez tak zwany przełom Tylmanowski. Po drodze mijamy kilka wysepek i zabudowania. Około 2 km przed końcem czeka nas kolejne bystrze które nie należy do trudnych. Tuż przed końcem po lewej stronie rzeki zobaczymy niewielką śluzę to znak że dopłynęliśmy do końca do toru kajakowego. Należy zachować dużą ostrożność i nie dopływać do śluzy. Można też przepłynąć prawą stroną rzeki gdzie znajduje się dość kamieniste długie na około 200m bystrze. Po przepłynięciu bystrza wysiadamy po lewej stronie na campingu nad Dunajcem Wietrznice.

Trasa nr.3 Wietrznice – Stary Sącz most św. Kingi

gdzie na kajak
Miejsce startu – widok na Beskid Sądecki

Długość około 25 km czas spływu od 3 do 4 godzin

To jeden z lepszych odcinków jeśli chodzi trudność. Do pokonania mamy bystrza o skali trudności WW2 . W niektórych momentach dobrze jest się zatrzymać aby zobaczyć i zaplanować miejsce przepłynięcia.

Płynięcie Dunajcem na kajaku nie należy do ekstremalnych wyczynów należy jednak pamiętać o stosowaniu się do kilku zasad.

Kilka dobrych rad na temat spływu kajakiem Dunajcem:

  • Zawsze miej zapiętą kamizelkę asekuracyjną oraz kask
  • Unikaj płynięcia na kajaku otwartym z niskimi burtami
  • Jeśli nie masz doświadczenia lepiej płyń na kajaku pneumatycznym który jest bardzo stabilny
  • Trzymaj bezpieczną odległość od łodzi flisackiej
  • Skorzystaj z opieki instruktora jeśli czuje się niepewnie w kajaku
  • Nie zabieraj dzieci na spływ jeśli nie masz doświadczenia w spływach na rzekach górskich
  • Trzymaj kajak zawsze ustawiony dziobem w dół rzeki
  • Wylewaj wodę z kajaka jeśli takiej nabierzesz