Rafting

Rafting w Polsce czy zagranicą?

Wybierając odpowiednią ofertę raftingową warto sobie odpowiedzieć na pytanie czego szukamy? Spływu pontonowego na który możemy zabrać dzieci, ekstremalnego raftingu czy ma to być jednodniowa przygoda czy wyjazd kilkudniowy.

Kilka słów o nas..
Przez ponad 20 lat zdobyliśmy ogromne doświadczenie w sportach white-water takich jak Rafting czy Kajakarstwo Górskie. Mimo to wciąż szukamy ciekawych miejsc, nowych rzek, kanionów, które można przepłynąć pontonem lub kajakiem. Co roku organizujemy wiele wyjazdów raftingowych i kursów kajakarstwa górskiego do Austrii, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Słowacji oraz Czech.Rafting na czym polega? O czym trzeba wiedzieć?

Rafting to spływ pontonowy górską rzeką na specjalnie przystosowanych pontonach. Skala trudności spływów na pontonach wyceniana jest od 1 do 6 ( WWI – WWVI). Skala trudności WWI to najłatwiejszy zupełnie bezpieczny spływ pontonowy np: na rzece Dunajec. Ekstremalnie na spływie  zaczyna się już od skali rzeki WWIII. Skala WWVI to najtrudniejsza skala nieosiągalna dla przeciętnego człowieka. Ponton sterowany jest przeważnie przez sternika, który wydaje komendy wiosłowania natomiast reszta uczestników je wykonuje. W brew pozorom im szybsza i większa woda tym wysiłek załogi musi być większy. Na łatwych trasach raftingowych mamy czas na podziwianie widoków na tych trudniejszych niestety już mniej:) Pontony raftingowe zbudowane są z bardzo wytrzymałego materiału o dużej odporności na przetarcia lub przedziurawienie. Każdy profesjonalny ponton, zbudowany jest z osobnych komór, odpływów, pasków na stopy, olinowania oraz cumek.


Rafting w Polsce

Zaczynając przygodę z raftingiem warto nie zapomnieć o spływach na rzece Dunajec. Najłatwiejsza i najbardziej popularna opcja spływu pontonowego Przełomem Dunajca. Może niekoniecznie pełna mocnych wrażeń ale z pewnością osoby nigdy nie biorące udział w tego typu spływach nie powinny narzekać. Atutem atrakcji na Dunajcu są piękne widoki i dostępność spływu przez cały sezon.
Rafting na rzece Białka koło Zakopanego. To oferta skierowana dla osób szukających adrenaliny i mocnych wrażeń. Krystalicznie czysta, lodowata woda spływająca z Tatr oraz piękne widoki niczym nie odbiegające od tych, które mamy w Alpach. Rafting na Białce jest niestety osiągalny tylko na wiosnę podczas topnienia śniegu w Tatrach kiedy poziom wody jest wysoki. (od maja do czerwca).
Oprócz rzek w Polsce mamy sztuczny tor, na którym na pontonach można pływać cały sezon. Spływy pontonami w Krakowie należą do średniej trudności i są przy tym bardzo bezpieczne.


Czy rafting jest bezpieczny?

Spływy raftingowe należą do grupy sportów ekstremalnych, tak jak wiele innych sportów rafting może być uprawiany na różnym poziomie trudności. Rzeki przeznaczone do uprawiania spływów pontonowych, podobnie jak trasy narciarskie, charakteryzują się różnym stopniem trudności, zaczynając od bardzo łatwych a kończąc na ekstremalnych. Podobnie jest ze spływem pontonowym im większe nachylenie tym płynie się szybciej.
Poziom trudności raftingu, wyznacza nam granicę pomiędzy dobrą bezpieczną zabawą, gdzie ryzyko wypadku jest znikome a ekstremalnym pływaniem. Rating na Dunajcu nie ma nic wspólnego z ekstremalnym raftingiem. Oczywiście wody nigdy nie należy lekceważyć i nawet najłatwiejsza rzeka może okazać się niebezpieczna, jeśli nie przestrzegamy pewnych zasad. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby każdy spływ pontonowy był maksymalnie bezpieczny. Nasi instruktorzy podobnie jak my sami ciągle pracują nad zdobyciem nowych doświadczeń. Organizujemy Rafting w Austrii, Słowenii i na Czechach. Podróżujemy w poszukiwaniu nowych miejsc, gdzie zdobywamy doświadczenie pływając po najtrudniejszych rzekach Europy.